Mint az ismeretes, néhány napja fejeződött be A Dal, melyben egy raklapnyi magyar énekes versengett azért, hogy hazánkat képviselhesse az Eurovíziós Dalfesztiválon, Malmőben. Természetesen, mint eddig soha semmiben, itt sem született olyan végeredmény, ami mindenki számára kielégítő lett volna. ByeAlex személyében egy olyan megosztó személyiség lett a befutó, aki a verseny óta csak langyos vízben evickélhet, hiszen egyformán kap hideget, meleget. Noha ez a téma nem kapcsolódik szorosan a magyar elektronikus zenéhez*, mégis úgy gondoltuk, hogy a következő néhány sorban kifejtenénk álláspontunkat a versenyről, a győztes személyéről, illetve az őt azóta követő savas esőt fröcsögő kiber-gomolyfelhőről.
*Annyiban egyébként mégis csak releváns, hogy ByeAlex kísérője az a Kővágó Dani volt, akinek Monstaz nevű projektjéről néhány cikkel ezelőtt írtunk már.
A szegény legény elment szerencsét próbálni, majd övé lett a fele királyság. Akár így is jellemezhetnénk ByeAlex élettörténetét az elmúlt hetekben. Ám azt a különbséget azonban mindenképpen érdemes megemlíteni, hogy ebben az esetben hétfejű sárkány helyett a kereskedelmi csatornák jogdíj aranybányáiként funkcionáló énekesek sokaságával kellett megküzdeni, ami valljuk be jóval rémisztőbb.
Megasztár, X-Faktor, Voice, Csillag Születik. Azaz majdhogynem az összes létező tehetségkutató műsor felvonultatta legalább egy versenyzőjét. Ezután már csak az volt fura, hogy a Házasodik a gazda, illetve az Alekosz feleséget keres, egy-egy szereplője nem tűnt fel a porondon. Viccet félretéve egyébként aláírjuk, hogy a tehetségkutatóból érkezettek közül többen már hosszú évek óta elismert előadók, de azért ne felejtsük el honnan és milyen hátszéllel is jöttek.
Lehet szeretni, lehet utálni, de ByeAlex számunkra roppant üdítően hatott az egyébként rémesen sablonos mezőnyben. Hozzátennénk, ismételten nem a versenyzők képzettségét illetve kvalitását vitatnánk, csupán azt a tényt, hogy nagy részük ugyanazt a fáradt magyar könnyűzenei stílust képviseli, aminek globális szinten már a miocén korban sem volt piaca, most pedig még annyira se. Azonban azt már nem mondhatjuk el, hogy Magyarországon nincsen az előbb említett műfajra igény. Sajnos. Viszont ez annyira nem is meglepő egy olyan társadalomtól, melynek bizonyos tagjai Megasztárt lélegeznek és X-kromoszóma helyett X-Faktor van a szervezetükben. Isten igazából órákat lehetne regélni arról, hogy a magyar média milyen felháborító módon erőszakolja meg a jó ízlést, de szélmalomharc lenne, így inkább rátérnénk a verseny utózöngéire.
Rengeteg szívet melengető, kedves bejegyzéssel találkoztunk ByeAlex Facebook oldalán, ám ezekre néha nehéz volt rátalálni a sok vérlázítóan primitív, gyalázkodó hozzászólás tömkelegében. Kiemelni nem fogunk egyet sem, hiszen nagyjából mind egy kaptafára készültek, nevezetesen, hogy micsoda szégyen ez Magyarország számára, hogy egy senkiházi, suttogó figura képviseli egy ilyen rangos eseményen, és ezért egész biztosan az utolsó utáni helyezést fogjuk elérni! Bizonyára a hasonló hozzászólások szerzői mind rántott turult ebédeltek, melyhez Árpád vezér vérét kortyolgatták egy Nagy-Magyarország mintázatú Herendi bögréből. Nos, elsősorban hozzájuk szólnak a következő mondatok. Az Eurovíziós Dalfesztivál évek óta nem szól másról, mint arról, mely ország tudja a legnagyobb támogatást kisajtolni szomszédaiból. Ergo az egész sokkal inkább egy országszimpátia szavazás, mintsem dalverseny. Elég ha csak a
-ra, azaz a hat elképesztően imádni való nagymamára gondolunk, akik Oroszországot képviselve Loreen mögött a 2. helyen végeztek. Erősen kételkednénk abban, hogy roppant precíz hajlításaik és a tisztán kiénekelt magas hangjaik repítették volna őket a dobogó második fokáig. Ebből csupán annyit szeretnénk kihozni, hogy egy szokatlan (néha vicces és/vagy különc) előadás nem feltétlenül rossz, csak azért, mert eltér attól a kommersz szeméttől, amit a média lenyom a torkunkon.Zárásképpen annyit mondanánk, nagyon reméljük, hogy ByeAlex kiválóan fog szerepelni Malmőben, ezzel megfricskázván a gyalázkodó "szakértőket" és bizonyítván azt, hogy még van hova fejlődnünk zenei ízlés tekintetében.
Üdv,
Beatdealers